Kontakt Artykuły oferta

Trzy sposoby mocowania towaru na paletach i zabezpieczenia ładunku w trakcie transportu

Skuteczne zabezpieczenie towaru znajdującego się na palecie ma istotne znaczenie zarówno podczas magazynowania, jak i w tracie transportu. Niewłaściwe przymocowanie może być bezpośrednią przyczyną wypadku, uszkodzenia czy kradzieży, a co się z tym wiąże – stratami finansowymi, które są poważnym obciążaniem dla każdego przedsiębiorstwa. Do zabezpieczenia towarów na paletach można wykorzystać zarówno folię stretch, jak i różnego rodzaju taśmy spinające.

Transport

Ludzie od zarania dziejów przemieszczali się i przenosili przedmioty, które stanowiły ich dobytek. Transport wyglądał wówczas bardzo prymitywnie – wykorzystywano do niego głównie siłę mięśni człowieka, a później – również zwierząt. Takie przemieszczenie odbywało się oczywiście w ograniczonym terytorialnie zakresie. W momencie, gdy do transportu zaczęto wykorzystywać wozy, sprawa stała się znacznie łatwiejsza. Swoistą rewolucją dla swobodnego przemieszczania się zarówno ludzi, jak i towarów było powstanie samochodu. Współcześnie miliony ludzi na całym świecie w komfortowy i wygodny sposób migruje z miejsca na miejsce i w ten sam sposób transportuje różnego rodzaju towary. Obecnie do prężnie działającej gałęzi gospodarki, do której zalicza się transport, wykorzystuje się nie tylko drogę lądową, ale i powietrzną czy wodną. Kluczowym zadaniem wszystkich przedsiębiorców, spedytorów czy przewoźników jest zatem odpowiednie zabezpieczenie towarów.

Zabezpieczenie ładunku – podstawowe funkcje

Towar znajdujący się na paletach zabezpiecza się głównie z dwóch powodów – aby uchronić go przed ewentualnym uszkodzeniem oraz zminimalizować ryzyko potencjalnej kradzieży.

Zabezpieczenie przed uszkodzeniem

Pierwszą niezwykle ważną zasadą dotyczącą przewożenia towarów, jest ta, wskazująca na potrzebę dopasowania rodzaju pojazdu (jego gabarytów i możliwości) do wielkości transportowanej rzeczy. Podczas przewożenia warto korzystać z palet, lin, pasów spinających, taśm bandujących oraz folii. Dzięki wyżej wymienionym elementom towar nie będzie się przesuwał, a co za tym idzie, dotrze na docelowe miejsce w nienagannym stanie.

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Drugą równie ważną kwestią jest ochrona przewożonego towaru przed kradzieżą. W tym celu bardzo często stosuje się różnego rodzaju plomby. Dzięki tego typu zabezpieczeniom nie ma możliwości niepożądanej manipulacji ładunkiem.

Trzy sposoby mocowania i zabezpieczania towaru na paletach



Sposób pierwszy - Folia stretch

Jest to rodzaj plastikowej folii, wyróżniającej się dużą rozciągliwością. Folia stretch jest uniwersalna i praktyczna – charakteryzuje ją duża rozciągliwość i łatwość w stosowaniu. Klasyczną folię wykorzystuje się do zabezpieczania przechowywanych czy przewożonych towarów w różnych gałęziach przemysłu np. przemyśle spożywczym, budowlanym czy farmaceutycznym. Podczas produkcji folii stretch wykorzystuje się liniowy polietylen. Folia dostępna jest w wersji transparentnej, ale i bez trudu można nabyć kolorowy stretch.

Rodzaje folii stretch

Poszczególne rodzaje zabezpieczenia różnią się przede wszystkim kolorem oraz wielkością, a co za tym idzie sposobem pakowania:

Zastosowanie

Folia stretch znajduje zastosowanie podczas mocowania i przewożenia ładunków o niewielkich gabarytach, w standardowej wielkości. Sprawdzi się doskonale podczas transportu np.;


Sposób drugi → Taśma spinająca z tworzywa sztucznego

Taśmy bandujące (spinające) wykonane z poliestru lub polipropylenu są elastyczne i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Tego rodzaju zabezpieczenie stosuje się w celu ochrony towaru przed niekontrolowanym przesuwaniem się czy uszkodzeniem, a także kradzieżą. Cena jednostkowa zabezpieczania taśmą spinającą jest stosunkowo niewysoka.

Rodzaje

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów taśm spinających – do najpopularniejszych można zaliczyć:


Sposób trzeci - Taśma spinająca ze stali

Pewny i solidny sposób na mocowanie i zabezpieczanie towaru znajdującego się na paletach. Idealna do przewożenia ciężkich ładunków – znajduje zastosowanie w branży motoryzacyjnej, budowlanej, energetycznej, tekstylnej. Taśmy stalowe dostępne są w różnych rozmiarach, które można dopasować do indywidualnych potrzeb czy preferencji. Ten rodzaj taśm spinających ma zarówno wady, jak i zalety – stal jest wytrzymała, ale z drugiej strony może być podatna na korozję (w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności lub z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne).