Kontakt Artykuły oferta

Różnorodność taśm spinających

Bandowanie palet i znajdujących się na niej towarów – kartonów, płyt, kabli czy elementów drewnianych, to o wiele prostszy proces, jeśli używa się do czynności spinania specjalistycznych taśm. Aby sprostać oczekiwaniom klientów, w ofercie znajdują się zarówno taśmy wykonane z poliestru, polipropylenu a nawet ze stali. W zależności od rodzaju, taśmy spinające, czyli bandujące znajdują inne zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Poszczególne produkty wykonane są nie tylko z odmiennych surowców, ale i mają różną szerokość, grubość i długość.

Specyfikacja taśm spinających

Funkcjonalne taśmy spinające, niezależnie od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane, mają szerokie zastosowanie. Szczególnie dobrze sprawdzają się w magazynach i fabrykach – w różnych branżach – poczynając od handlu, na transporcie skończywszy. Taśmy spinające, które stanowią najważniejszy element bandowania, czyli spinania towarów na paletach, są wytrzymałe i odporne – dobrze znoszą duże obciążenie. Elastyczność sprawia z kolei, że dopasowują się one do kształtu – (nawet nietypowego) przewożonego ładunku. Taśmy spinające optymalizują koszty i czas pracy, wzmacniają bezpieczeństwo oraz są stosunkowo proste w obsłudze. W zależności od potrzeb można wybrać spośród taśm polipropylenowych, poliestrowych czy stalowych.

Taśma spinająca polipropylenowa

W skrócie – PP. Taśma idealnie sprawdzi się do zabezpieczania ładunków na palecie o wadze mniej więcej do 400 kg, choć precyzyjne wskazania zależą od konkretnego rodzaju taśmy: szerokości, grubości i długości. Można ją używać ręcznie, jak i również przy pomocy specjalistycznego urządzenia, które jeszcze skuteczniej optymalizuje czas pracy. Taśmę polipropylenową można poddawać recyklingowi.

Zastosowanie

Taśma PP znajduje zastosowanie w różnych branżach. Bez przeszkód można nią spinać kartony, tekturę, kable i przewody elektryczne, płytki czy inne towary o regularnych, kształtach i dużych gabarytach – taśmę można spinać zarówno w pionie, jak i poziomie.

Taśma poliestrowa twarda

W skrócie – PET. Taśma idealna do opasania szczególnie ciężkich ładunków. Funkcjonalnością dorównuje solidnym taśmom stalowym. Do aplikacji taśmy poliestrowej twardej używa się automatycznej maszyny pakującej. Taśma tego rodzaju jest odporna na warunki atmosferyczne.

Zastosowanie

Taśma PET to element obowiązkowy podczas pakowania ciężkich towarów, takich jak płyty betonowe, bale drewniane, elementy stalowe czy inne, których masa przekracza niekiedy kilkaset kilogramów.

Taśma poliestrowa miękka

W skrócie WG. Taśma idealna do ręcznego i automatycznego spinania. Elastyczna i dobrze dopasowująca się do kształtu spakowanego towaru. W zależności od rodzaju, taśmy poliestrowe miękkie mają różną wytrzymałość na wywierany nacisk.

Odmianą taśmy poliestrowej miękkiej jest taśma tkana (w skrócie WG), która powstaje z połączenia przędzy poliestrowej, układanej wzdłużnie i poprzecznie, co korzystnie wpływa na jej wytrzymałość i elastyczność. Główną zaletą taśmy tkanej jest wysoka odporność na przetarcia np. na krawędziach.

Zastosowanie

Taśma poliestrowa miękka jest niezwykle uniwersalna i praktyczna. Można ją stosować podczas spinania regularnych, małych ładunków np. kartonów czy płytek, jak i tych o nieregularnych kształtach np. metalowych konstrukcji.

Taśma stalowa

Obecnie – mniej popularna i rzadziej używana. Sprawdza się do spinania bardzo ciężkich towarów – często o nieregularnych kształtach. Taśma może być matowa lub lakierowana, a co za tym idzie – może być odporna lub nie na wilgoć (czyli ewentualną korozję). Taśma stalowa wytrzymuje obciążenie nawet do kilku tysięcy kilogramów.

Zastosowanie

Taśmy stalowe współcześnie coraz częściej zastępowane są bardziej wygodnymi i bezpieczniejszymi w aplikacji taśmami poliestrowymi. Taśma ze stali sprawdzi się w przypadku spinania metalowych konstrukcji czy materiałów budowlanych.

Długość, szerokość, grubość

Nie tylko rodzaj materiału determinuje przeznaczenie konkretnej taśmy spinającej – wiele zależy również od indywidualnych parametrów produktu. Szerokość, grubość i długość to kluczowe z nich. Im grubsza i szersza taśma, tym większe obciążenie może wytrzymać. W przypadku ciężkich ładunków, należy dobrać odpowiednią ilość owinięć taśmą PP, PE lub stalową, ładunku znajdującego się na palecie.